יום רביעי , 20 ינואר 2021
כתבות רצות
You are here: Home » משכנתא » הלוואה בערבות המדינה – כל מה שקורה בשטח

הלוואה בערבות המדינה – כל מה שקורה בשטח

בנקים נותנים מעט מאוד הלוואות לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה
בעיקר בגלל חוסר אמון.
הבנקים לא מאמינים שהלקוחות העצמאיים יוכלו להחזיר את ההלוואות.
בנק ישראל לא מאמין לחיתום של הבנקים המסחריים

ישראל אולי ערבים זה לזה-אבל לא מאמינים זה לזה.

המדינה הקצתה סכום של 21 מיליארד שקל עבור עסקים קטנים. חלק מהסכום הזה נועד לשמש כערבות לבנקים במתן הלוואה בערבות המדינה לעסקים קטנים. זה מה שבנק יודע לעשות. לתת הלוואות ללקוחות. ההלוואות ניתנות מכספי הבנק בערבות המדינה. כלומר המדינה ערבה ל 15% מסך ההלוואות שלא שולמו על ידי לווים אבל הבנקים לא שיחררו הלוואות. באה המפקחת על הבנקים, וביקשה מהבנקים להתחיל לתת הלוואות לעסקים. דיברה יפה, ניסתה לשכנע. לבסוף אפילו נזפה , בעדינות כמובן.
אבל הבנקים לא שיחררו הלוואות. בא משרד האוצר לקראת הבנקים ונתן להם הקלה כהפחתה בדרישות ההון. כך יוכלו הבנקים לתת יותר בקלות הלוואות. בנוסף משרד האוצר הציע למכור לבנקים כסף בריבית אפסית של 0.1% – ממש כסף בחינם. בתגובה הבנקים העלו את הריביות על הלוואות ומשכנתאות.
הבנקים מפחדים שלקוחות לא יעמדו בתשלומים. בגלל משבר הקורונה. לכן לא נותנים הלוואות. למרות שיש ערבות מדינה. במדינות רבות ממשלות נותנות ערבויות לבנקים המסחריים בשיעור של 40% ואף 60%.
אבל משרד האוצר שלנו לא מאמין לבנקים. האוצר חושש, ובצדק, שאם יגדיל את הערבות לבנקים, נניח ל 60%. הבנקים יתנו הלוואות בלי לבדוק כמעט . כי הסיכון ברובו על ערבות המדינה. הרי תיאורטית, אם האוצר יעניק ערבות מלאה של 100% לא צריך את הבנק בכלל. חוסר האמון בין משרד האוצר לבנקים, ובין הבנקים ללקוחות מונע מתן הלוואות למי שצריך באמת בשביל מראית עיין הבנקים נותנים הלוואות בתנאים מועדפים בעיקר ללקוחות טובים. בקשות רבות נדחות. בעיקר ללקוחות שצריכים את ההלוואה.
אם בבעלותך עסק שנפגע ממשבר הקורונה. יועץ משכנתאות מומלץ יוכל להגיש את הבקשה להלוואה עבורך. יועץ משכנתאות מכיר את הבנקים והסניפים בהם ניתן להגיש את הבקשה. כך יש סבירות שהבקשה שלך להלוואה תאושר

 

Comments are closed.