יום חמישי , 23 מאי 2019
כתבות רצות
You are here: Home » נדל"ן » הערכת שווי נדל"ן מניב – איך נבדוק אם ההשקעה כדאית?

הערכת שווי נדל"ן מניב – איך נבדוק אם ההשקעה כדאית?

שוק הנדל"ן הפך בשנים האחרונות לאפיק ההשקעה העיקרי עבור רובנו, שכן שוק ההון מאכזב ולא מספק תשואות סבירות. אבל גם לא כל נכס דלא ניידי בהכרח יניב עבורנו את הרווחים המיוחלים. על מנת לדעת מתי כדאי להשקיע ומתי מוטב לוותר יש לבצע הערכת שווי נדל"ן מניב.

באופן עקרוני את הערכות השווי של הנדל"ן המניב יש לבצע בעזרת שמאי מקרקעין מוסמך או איש מקצוע אחר בתחום הנדל"ן, כמובן שרצוי שיהיה זה אדם בעל ניסיון עשיר כמו גם יושרה מוחלטת. בכל מקרה, הנה הדגשים העיקריים שאותם יש לבחור במסגרת הערכת השווי.

לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן

המרכיב העיקרי בהערכת השווי של כל נדל"ן מניב הוא המיקום של הנכס, שהרי כמובן שאין דין דירה במרכז תל אביב כדין דירה בפרברי כפר סבא, ואין דין משרד במתחם עסקים ראשי בחיפה למשל כדין משרד בצפת.

לא רק המיקום של הנכס עצמו מהווה מרכיב מרכזי במסגרת כל הערכת שווי נדל"ן מניב, אלא גם הסביבה: כך למשל עולה ערכו של משרד עורכי דין שקרוב למתחם בתי משפט, דירות מגורים שנמצאות בקרבת ריאות ירוקות נהנות אף הן מערך גבוה יותר ועוד נלקחת בחשבון הקרבה לצירי תנועה מרכזיים (כדאי להיות קרובים אליהם כדי ליהנות מגישה נוחה לכל מקום אך לא קרובים מדי כדי לא לסבול ממטרדים של רעש וזיהום אוויר).

האם הנוף משפיע על הערכת שווי נדל"ן מניב?

בהחלט.

אמנם קשה לכמת את היופי הנשקף מחלונות נכס כזה או אחר, וגם הנחת הנגרמת לבעלי הבית או המשרד אינה מדידה, אולם נוף מרשים בהחלט מעלה את ערכו של כל נכס.

חנייה

בימינו מצוקת החנייה הולכת ומתרחבת וכבר לא מאפיינת רק את לב תל אביב אלא את רוב הערים בארץ. חנייה צמודה בטאבו (או היעדרה) בהחלט משפיעה על הערכת שווי נדל"ן מניב.

דמי השכירות הנהוגים באזור

המרכיב החשוב ביותר בהערכות השווי של הנדל"ן המניב לסוגיו השונים הוא דמי השכירות הנהוגים באזור, שמהווים כמובן אינדיקציה לתשואה הצפויה מהנכס.

Comments are closed.