יום ראשון , 17 פברואר 2019
כתבות רצות
You are here: Home » התחדשות עירונית » התחדשות עירונית במסלול מיסוי – למי זה כדאי?

התחדשות עירונית במסלול מיסוי – למי זה כדאי?

התחדשות עירונית – שמוכרת בעיקר בשמות "תמ"א 38" ו"פינוי בינוי" – מאפשרת לבעלי דירות ישנות לחדש ולהשביח את הנכסים שלהם. תוכנית המתאר הרלוונטית שמאפשרת לעשות זאת מציעה בחירה בין 3 מסלולים: עיבוי (הוספת יחידות דיור על בסיס מבנה קיים תוך שדרוג משמעותי של הדירות הקיימות ובפרט הפיכתן לעמידות בפני רעידות אדמה על פי תקנים עדכניים), פינוי בינוי (הריסת מבנים קיימים במתחם מסוים ובניית חדשים במקומם) ומיסוי. התחדשות עירונית במסלול מיסוי מבוססת על דרבון כוחות השוק באמצעות הטבות מס כך שהם יניעו יוזמות נדל"ן איכותיות.

מהו ההבדל בין מסלול זה למסלולים האחרים?

בשני המסלולים הראשונים היוזמה לבצע פרויקט התחדשות עירונית באה מצד הרשות המקומית, ואילו במסלול המיסוי היוזמה הינה מצד בעלי הדירות ו/או יזם ובכל מקרה גורמים פרטיים. זהו גם המסלול הנפוץ ביותר, שבסופו של דבר מוביל להוספת קומות למבנה קיים (עיבוי) או להרס מבנה או מבנים קיימים על מנת לאפשר בנייה חדשה בשטח.

איך מתקבלים למסלול המיסוי?

על מנת לנצל את ההטבות של מסלול המיסוי במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית, על בעלי הדירות לפנות אל הוועדה להתחדשות עירונית. בעלי הדירות יכולים לפנות בעצמם לוועדה והם גם רשאים לחבור אל יזם נדל"ן, רצוי כמובן בעל ניסיון בנושא התחדשות עירונית במסלול מיסוי, על מנת לאחד כוחות ולשפר את הסיכוי להוציא לפועל את המיזם וליהנות מכל ההטבות.

התנאים לקבלה למסלול:

* הבניין או המתחם האמורים כוללים 24 יח"ד או יותר, ונאספות לפחות 24 חתימות של בעלי דירות מגורים (או יחידות דיור עסקיות) המאשרים כי ברצונם לנצל את האפשרויות שמציע מסלול המיסוי של ההתחדשות העירונית.

* מתקבל אישור מקדמי מטעם הוועדה המקומית וכן הסכמה עקרונית של המהנדס ברשות המקומית – לשם כך יש להגיש תוכניות ראשוניות לפרויקט.

אילו הטבות מוצעות במסגרת התחדשות עירונית במסלול מיסוי?

בחירה במסלול המיסוי לשם פרויקט התחדשות עירונית מאפשרת לבעלי הנכסים ליהנות ממספר הטבות מס שעשויות להיות משמעותיות מאוד:

* הטבות במס שבח

* הטבות במס רכישה

* הטבות במס ערך מוסף (עבור שירותי הבנייה)

* תשלום דחוי של מסים שונים

בסך הכל מאפשרת התחדשות עירונית במסלול מיסוי לחסוך סכומי כסף משמעותיים ובכך מקלה על מימון הפרויקט ומשפרת את סיכויי הוצאתו לפועל.

Comments are closed.