יום ראשון , 21 אפריל 2019
כתבות רצות
You are here: Home » תמ"א 38 » מה עדיף תמ"א 38 או פינוי בינוי – השוואה מקיפה

מה עדיף תמ"א 38 או פינוי בינוי – השוואה מקיפה

השאלה מה עדיף תמ"א 38 או פינוי בינוי מעסיקה בימינו רבים מבין בעלי הדירות הישנות שכבר לא מתאימות לסטנדרטים המתקדמים של ימינו. ביותר ויותר ערים בישראל ניתן למצוא שלל פרויקטים של התחדשות עירונית, שמהווים דרך מעולה לשדרג את הדירה ולהעלות את ערכו של הנכס בצורה משמעותית – ואך טבעי הוא שבעלי הנכסים ירצו למצות את זכויותיהם ואת האפשרויות הניצבות בפניהם, כשכאמור שתי הדרכים הרלוונטיות הן תמ"א 38 ופינוי בינוי.

המאפיינים העיקריים של כל אופציה

כשמדברים על "תמ"א 38" הכוונה היא בעצם לפרויקט התחדשות עירונית במסלול העיבוי, כלומר הוספת יחידות דיור למבנה קיים תוך שדרוג הדירות הוותיקות בו ובפרט הבטחת עמידותן בפני רעידת אדמה והוספת ממ"ד.

"פינוי בינוי" מהווים אף הם מיזמי נדל"ן שניתן לממשם בזכות אישור תוכנית המתאר מספר 38: בחלק מהמקרים מדובר בהריסת מתחם בניינים על-מנת להקים מבנים חדשים ומודרניים, וישנם גם מצבים שבהם נהרס רק בניין אחד ובמקומו נבנה אחד חדיש ומן הסתם גם גבוה יותר וכולל יחידות דיור רבות יותר (אופציה זו רלוונטית בזכות תיקון 2 לתמ"א 38).

לא בכל מקרה שתי האופציות רלוונטיות, אולם כשכן ניתן לבחור בין תמ"א 38 לבין פינוי בינוי ישנם מספר שיקולים חשובים:

פגיעה בשגרת החיים

אחד השיקולים המרכזיים כדי להחליט מה עדיף תמ"א 38 או פינוי בינוי הוא מידת הפגיעה בשגרת החיים. פינוי בינוי נמשך זמן רב יותר, ובמהלכו מועברים הדיירים למגורים חלופיים, ואילו במסגרת תמ"א 38 ברוב המקרים ניתן להישאר בדירה הקיימת אולם הבניין הופך לאתר בנייה. יש לשקלל את מידת הרגישות לרעש ובלגן מול הטרחה הכרוכה בהעברת המגורים לפרק זמן של שנתיים עד שלוש.

תמורה

כמובן גם התמורה משפיעה על הבחירה אם להעדיף תמ"א 38 או פינוי בינוי, ומבחינה זו יש יתרון מובהק לאופציה השנייה, שבמסגרתה מקבלים דירה חדשה לגמרי.

מה עדיף תמ"א 38 או פינוי בינוי מבחינת סיכויי ההוצאה לפועל

אחד השיקולים העיקריים במסגרת ההתלבטות מה עדיף תמ"א 38 או פינוי בינוי הוא סיכויי ההוצאה לפועל של הפרויקט.

פינוי בינוי של מבנה אחד קל יותר לממש מפינוי בינוי של מתחם שלם, אולם בכל מקרה מבחינה זו בדרך כלל ישנה עדיפות של ממש לתמ"א 38.

Comments are closed.